Pánikbetegség
Pánikbetegség tünetei, pánikbetegség kezelése
A pánikbetegséget, hirtelen rohamokban jelentkező heves szorongás jellemzi. Ez az érzés olyan elemi erejű, hogy az érintett eleinte nem is tudja, mi történik vele. Ha a pánikrohamok ismétlődnek, illetve az illető szorong a roham újbóli megjelenése miatt, akkor beszélünk pánikbetegségről.
Sokan azt hiszik, valamilyen súlyos betegség fenyegeti őket - pl. szívinfarktust -, mások azzal a hellyel, illetve azokkal a körülményekkel - agorafóbia - hozzák összefüggésbe a pánikrohamot, ahol az jelentkezett.
Félelmeik alaptalanok és irreálisak. Még soha senki sem halt meg pánikbetegségben vagy pánikroham közben!
A pánikroham szinte bárhol és bármikor kialakulhat, egyedüllét során, társaságban, otthon, nyilvános helyen.
Nőknél gyakrabban jelentkezik, mint férfiaknál.
A pánikzavar kezelésében kiemelkedően fontos a pszichoterápiás kezelés. A különböző terápiás módszerek közül kiemelhető a kognitív viselkedésterápia, mely bizonyítottan hatékony a pánikzavar kezelésében.
A kognitív viselkedésterápia során a kliens megtanulja kezelni szorongását, és átértékelni a pánikrohamot megelőző helyzetet. A terápia során kialakít egy olyan védelmi mechanizmust, amellyel már korai stádiumban leállíthatja a rosszulléthez vezető folyamatot.
Különböző stresszkezelő technikák - légzőgyakorlatok, testmozgás, jóga, tai-chi - elsajátítása, szintén pozitív irányba befolyásolhatja a terápiát. A koffein, valamint az alkoholfogyasztás ronthatják a tüneteket, így a szorongást fogyasztásuk csökkentése is mérsékelheti.
Nem ritkák az öngyógyítási kísérletek sem, melynek talaján alkohol-, gyógyszer- illetve kábítószer-függőség alakulhat ki, továbbá gyakoribb az öngyilkossági kísérlet is. Mivel a pánikbetegség nagymértékben ronthatja az életminőséget és veszélyeztetheti az illető közérzetét, feltétlenül forduljon pszichológushoz.