Stressz
Stressz tünetei, stressz kezelése
Stresszkezelő képességünk fejlesztése, csökkenti a hétköznapi feszültségeket, növeli viselkedésünk hatékonyságát a konfliktusok megoldásában, így nemcsak a stressz kezelését, hanem megelőzését is szolgálja. Javítja az életminőséget, csökkenti az egészségügyi problémák előfordulásának az esélyét és növeli a munkaerő-piaci versenyképességünket.
A stressz okozója a rohanó életformánk, a határidők, áremelések, dugók, a tömeg, a zaj, úgy érezhetjük, szétforgácsolódunk a hétköznapokban. Szervezetünk képtelen alkalmazkodni a folyton változó körülményekhez. Az állandósult stressz hatására tüneteink között megjelenik a depresszió és a neurózis, azután ezek ellensúlyozására rossz esetben a dohányzás, az alkoholizmus, drogfüggőség, szélsőséges esetben az öngyilkosság.
A stresszre adott leggyakoribb válasz a szorongás, félelem. A szorongás bizonytalan, tárgy nélküli félelem, figyelmünket és gondolkodásunkat szétziláló, emlékezetünket bénító, szervezetünket támadó, ezerféle testi izgalmi tünetet létrehozó, testünket gúzsba kötő állapot, amely mindenki számára kellemetlen, rossz, kártékony.
A stressz tünetei még az állandó idegeskedés, türelmetlenség, ingerültség. Az immunsejtek számbeli és minőségi romlása miatt, fogékonyabbak leszünk a betegségekre, gyakoriak a felső légúti panaszok, bőrfertőzések, és fokozódik a hajhullás.
A probléma megoldásában a pszichológus nyújthat segítséget személyesen vagy online.